Ohio Prep Sportswriters Association releases All-Ohio girls basketball selections


Submitted story



The girls basketball All-Ohio teams were announced Monday and Tuesday by a statewide media panel.

The teams were selected by members of the Ohio Prep Sportswriters Association.

Ohio Ms. Basketball will be announced Wednesday.

2018 DIVISION III OPSWA ALL-OHIO GIRLS BASKETBALL

FIRST TEAM

Kennedy Schlabach, Berlin Hiland, 5-6, sr., 15.2; Jordan Horston, Columbus Africentric, 6-0, jr., 18.1; Isabelle Kline, Newton Falls, 5-10, sr., 19.9; Kadie Hempfling, Ottawa-Glandorf, 5-9, sr., 14.2; Savanah Richards, Findlay Liberty Benton, 5-8, jr., 16.4; Ella Skeens, Chillicothe Southeastern, 5-11, sr., 29.0; Emily Chapman, Proctorville Fairland, 5-5, sr., 19.7; Nikki Current, Bellefontaine Benjamin Logan, 5-8, sr., 26.0; Hayley Suchland, Springfield Northeastern, 5-8, sr., 30.9; Sydney Snyder, Kirtland, 5-8, sr., 21.0.

CO-PLAYERS OF THE YEAR — Nikki Current, Bellefontaine Benjamin Logan & Jordan Horston, Columbus Africentric.

COACH OF THE YEAR — Bob Bell, Kirtland.

SECOND TEAM

Sage Brannon, Cardington-Lincoln, 5-7, sr., 16.5; Alyssa Evans, Amanda-Clearcreek, 5-5, jr., 20.7; Taylor Royster, Beachwood, 5-8, sr., 23.1; Celeste Ryman, Loudonville, 5-3, jr., 21.8; Celina Koncz, Doylestown Chippewa, 5-11, soph., 13.7; Maddie Mattimore, Delta, 5-6, sr., 19.0; Erin Daniels, Minford, 5-8, sr., 21.0; Peyton Scott, Lynchburg-Clay, 5-7, jr., 25.1; Rachel Murray, Waynesville, 5-10, jr., 18.5; Kami McEldowney, Versailles, 5-8, sr., 13.1.

THIRD TEAM

Carson Miller, Crooksville, 5-10, sr., 21.2; Andrea Robson, Collins Western Reserve, 5-6, sr., 12.4; Paige Motycka, Convoy Crestview, 5-5, jr., 17.4; Zoe Shank, Elmwood, 5-11, sr., 19.8; Haley Porter, Belmont Union Local, 5-5, sr., 18.8; Emily Londot, Utica, 6-1, soph., 18.1; Sam Basham, Newark Catholic, 6-2, jr., 13.1; Mikaila Carpenter, Orrville, 6-0, jr., 18.0; Kayla Muslovski, Columbiana, 5-6, soph., 21.0; Alea Harris, Cincinnati Summit Country Day, 5-8, sr., 14.1.

SPECIAL MENTION

Natalie Stoner, Bellaire; Sydney Mullet, Sugarcreek Garaway; Boston McKinney, Zoarville Tuscarawas Valley; Jenni Carmichael, Old Washington Buckeye Trail; Kayla Huff, Richmond Edison; Leah Maniaci, Marion Pleasant; Alexia Smith, Columbus Africentric; Raiyah Johnson, Rocky River Lutheran West; Madison Hurst, Andover Pymatuning Valley; Bailey Drapola, Brookfield; Becky Adelman, Atwater Waterloo; Addison Bergman, Hicksville; Lexie Arden, Ironton; Alexis Chase, Williamsburg; Morgan Haney, Casstown Miami East; Alea Harris, Cincinnati Summit Country Day; Braiden Collins, Chillicothe Huntington; Rachel Richardson, Albany Alexander; Jessie Addis, Nelsonville-York; Emily Compliment, Coal Grove Dawson-Bryant; Morgan Reynolds, Sardinia Eastern Brown; Lakyn Hupp, Seaman North Adams; Grace Shope, Leesburg Fairfield; Ally Winnen, Elyria Catholic.

2018 DIVISION IV OPSWA ALL-OHIO GIRLS BASKETBALL

FIRST TEAM

Kelsi Hulit, Malvern 5-10, sr., 25.2; Makenna Geiser, Dalton, 5-8, soph., 16.5 ppg; Katie Hiestand, Louisville St. Thomas Aquinas, 5-11, sr., 19.7; Jenna Karl, New Washington Buckeye Central, 5-7, sr., 15.1; Bridget Landin, Ottoville, 6-0, sr., 13.8; Alli Kern, Waterford, 5-9, sr., 15.0; Megan Ball, Waterford, 5-11, sr., 14.5; Tatum McBride, Pleasant Hill Newton, 5-5, sr., 21.2; Celeste Mershimer, Fairfield Christian, 5-4, jr., 18.3; Ise Bolender, Cedarville 5-10, sr, 20.2.

PLAYER OF THE YEAR — Alli Kern, Waterford.

COACH OF THE YEAR — J.D. McKenzie, Portsmouth Notre Dame.

SECOND TEAM

Lyssi Snouffer, Delaware Christian, 5-10, soph., 24.6; Madison Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian, 5-9, soph., 13.1; Michaela Harrison, North Ridgeville Lake Ridge Academy, sr., 5-7, 16.9; Brianna Gillig, New Riegel, 5-9, sr., 24.3 ppg; Michaelina Terranova, Jackson-Milton, 5-7, sr., 15.7; Bella Kline, Sugar Grove Berne Union, 5-10, fr., 16.0; Samantha Whiteman, Covington, 5-7, jr., 20.5; Taylor Franklin, Sarahsville Shenandoah, 5-9, sr., 19.0; Katie Dettwiller, Portsmouth Notre Dame, 6-4, jr., 14.8; Courtney Prenger, Minster, 6-2, jr., 11.8; Lauren Flannery, Hannibal River, 5-5, jr., 21.0

THIRD TEAM

Aubrey Stupp, Lewisburg Tri-County North, 6-0, soph., 21.4 ppg; Kylie Daugherty, New Matamoras Frontier, 5-10, sr., 20.2; Caitlyn Condoleon, Warren John F. Kennedy, 5-8, soph., 20.0; Izzy Perez, Lisbon David Anderson, 5-3 soph., 16.3; Emily McClain, Elyria Open Door Christian School, 5-9, soph., 16.5; Michaela Cloonan, Willoughby Cornerstone Christian, 5-9, soph., 12.3; Sydney Kin, Carey, 6-2, sr., 18.1; Kaylin Nixon, Bellaire St. John’s, 5-10, jr., 19.9; Madyson Paradie, Ashtabula St. John, 5-8 sr., 18.0; Erika Johnson, Mogadore, 5-6, sr., 15.9.

2018 DIVISION I OPSWA ALL-OHIO GIRLS BASKETBALL

FIRST TEAM

Jacy Sheldon, Dublin Coffman, 5-foot-9, jr., 26.1 points per game; Madison Greene, Pickerington Central, 5-8, jr., 11.8; Valencia Myers, Solon, 6-3, sr., 14.6; Jada Marone, Berea-Midpark, 5-5, sr.; 20.8; Kierstan Bell, Canton McKinley, 6-1, jr., 33.4; Taylor Mikesell, Massillon Jackson, 5-11, sr., 30.7; Ashlynn Brown, Perrysburg, 6-2, sr., 17.0; Ariel Cummings, Toledo Notre Dame, 6-2, sr., 11.4; Sammie Puisis, Mason, 6-1, jr., 17.6; Abby Prohaska, West Chester Lakota West, 5-10, sr., 15.0.

COACH OF THE YEAR — Trish Kruse, Solon.

CO-PLAYERS OF THE YEAR — Kierstan Bell, Canton McKinley & Jacy Sheldon, Dublin Coffman.

SECOND TEAM

Katie Shumate, Newark, 5-10, jr., 13.8; Jazzlynn Gaiters, Thomas Worthington, 5-8, sr., 19.7; Jamir Huston, Cleveland John Hay, 6-1, sr., 20.4; Isabella Geraci, North Ridgeville, sr., 5-8; 17.1; Destiny Leo, Eastlake North, 5-10, soph., 19.1; Sophia Fortner, Wadsworth, 5-5, sr.; Macyn Siegenthaler, Wooster, 5-10, soph., 21.0, 5.2, 2.9 apg; Kylie Radebaugh, Ashland, 5-6, sr., 18.8; Gabbie Marshall, Cincinnati Mount Notre Dame, 5-9, jr., 16.3; Mya Jackson, Wilmington, 5-7, jr., 22.4.

THIRD TEAM

Uju Ezeudu, Reynoldsburg, 6-0, jr., 15.3; Sommer Pitzer, Westerville South, 5-5, jr., 12.1; Macy Spielman, Upper Arlington, 5-10, jr., 17.9; Sarah Balfour, Olmsted Falls, sr. 5-7: 17.8; Clare Kelly, Olmsted Falls, jr., 5-8,. 12.3; Annie Roshak , North Canton Hoover, 6-0, jr., 21.0; Theresa Parr, Stow-Munroe Falls, 5-8, sr., 16.6; Jordan Diehl, Springboro, 5-10, sr., 14.4; Hallie Heidemann, Cincinnati McAuley, 5-7, sr., 16.6; Corinne Thomas, New Carlisle Tecumseh, 5-9, jr., 23.3.

2018 DIVISION II OPSWA ALL-OHIO GIRLS BASKETBALL

FIRST TEAM

Lilly Ritz, Cambridge, 6-2, sr., 20.0; Aaliyah Currence, New Philadelphia 5-10, jr., 19.5; Naz Hillmon, Gates Mills Gilmour Academy, 6-2, sr., 21.1; Casey Smith, Pepper Pike Orange, 5-7, jr., 23.0; Dayshanette Harris, Youngstown Ursuline, 5-7, jr., 24.0; Robin Campbell, Alliance Marlington, 5-4, sr., 20.5; Zia Cooke, Toledo Rogers, 5-9, jr., 22.4; Casey Santoro, Bellevue, 5-4, soph., 22.0; Maddie Frederick, Tipp City Tippecanoe, 6-0, sr., 15.8; Shai McGruder, Trotwood-Madison, 6-1, sr., 25.9.

CO-PLAYERS OF THE YEAR — Maddie Frederick, Tipp City Tippecanoe & Naz Hillmon, Gates Mills Gilmour Academy.

COACH OF THE YEAR — John Carmigiano, Lodi Cloverleaf.

HONORABLE MENTION

Rayana Burns, Wash. Court House Washington; Kenzie McConnell, Circleville; Jill Congrove, Circleville Logan Elm; Zoiee Smith, Waverly; Alex Barnes, Gallipolis Gallia Academy; Maddy Stegbauer, Greenfield McClain; Rachel Cooke, Thornville Sheridan; Emily Jackson, Vincent Warren; Morgan Bentley, McArthur Vinton County.

http://www.timesgazette.com/wp-content/uploads/sites/33/2018/03/web1_ohsaa-new-logo.jpeg

Submitted story

RECOMMENDED FOR YOU