Ohio soccer volleyball state tourney pairings


The Times-Gazette



COLUMBUS – The Ohio High School Athletic Association will conduct state tournaments this week volleyball and soccer. Please see below for state tournament pairings in volleyball and soccer, along with broadcast details and media information.

2019 OHSAA

Volleyball State

Tournament Pairings

All matches at the Nutter Center, Wright State University, Dayton

Home team listed first. State rankings according to final coaches association state poll.

Division III

No. 4 Independence (23-4) vs. No. 3 Wheelersburg (27-0), Thurs., Noon

No. 17 Cincinnati Hills Christian Academy (21-6) vs. No. 2 Findlay Liberty-Benton (26-2), Thurs., 2 p.m.

Division III State Championship: Sat., 11 a.m.

Division II

No. 12 Sparta Highland (24-4) vs. No. 5 Parma Heights Holy Name (25-2), Thurs., 4 p.m.

No. 1 Middletown Bishop Fenwick (26-1) vs. Gates Mills Gilmour Academy (21-6), Thurs., 6 p.m.

Division II State Championship: Sat., 1 p.m.

Division I

Solon (18-9) vs. No. 6 Columbus St. Francis DeSales (24-2), Fri., Noon

No. 2 Cincinnati Mount Notre Dame (25-2) vs. No. 1 Parma Padua Franciscan (27-0), Fri., 2 p.m.

Division I State Championship: Sat., 3 p.m.

Division IV

No. 2 New Bremen (26-1) vs. No. 4 Monroeville (26-1), Fri., 4 p.m.

Newark Catholic (19-6) vs. No. 5 Fort Loramie (26-2), Fri., 6 p.m.

Division IV State Championship: Sat., 5 p.m.

2019 OHSAA Boys

Soccer State

Tournament Pairings

Division I

No. 1 Medina (20-0-1) vs. No. 2 Cleveland St. Ignatius (19-0-2) at Brunswick High School, Wed., 7 p.m.

No. 4 Powell Olentangy Liberty (18-2-1) vs. Liberty Township Lakota East (16-3-3) at Xenia Football Field, Wed., 7 p.m.

Division I State Championship: Sun., at MAPFRE Stadium, Time TBA

Division II

No. 9 Warren Howland (20-0-1) vs. No. 5 Lexington (21-1-0) at Barberton High School, Wed., 7 p.m.

No. 14 Gahanna Columbus Academy (13-3-5) vs No. 2 Tipp City Tippecanoe (21-0-1) at London High School, Wed., 7 p.m.

Division II State Championship: Sun., at MAPFRE Stadium, Time TBA

Division III

No. 3 Canfield South Range (19-2-0) vs. Bluffton (17-2-2) at Chippewa High School, Wed., 7 p.m.

No. 5 Columbus Wellington School (16-2-3) vs. No. 7 Botkins (19-0-2) at Springfield High School, Wed., 7 p.m.

Division III State Championship: Sun., MAPFRE Stadium, Time TBA

2019 OHSAA Girls

Soccer State

Tournament Pairings

Division I

No. 7 Medina (17-2-2) vs. No. 9 Whitehouse Anthony Wayne (21-0-0) at Sandusky Stadium, Tues., 7 p.m.

No. 8 Dublin Coffman (17-1-5) vs. No. 4 West Chester Lakota West (20-0-2) at Springfield High School, Tues., 7 p.m.

Division I State Championship: Sat., MAPFRE Stadium, Time TBA

Division II

Chagrin Falls (18-2-1) vs. No. 2 Mansfield Madison Comprehensive (17-1-4) at Strongsville High School, Tues., 7 p.m.

No. 14 Granville (13-4-5) vs. No. 1 Kettering Archbishop Alter (19-1-1) at Chillicothe High School, Tues., 7 p.m.

Division II State Championship: Sat., MAPFRE Stadium, Time TBA

Division III

No. 4 Kirtland (17-4-0) vs. No. 11 Findlay Liberty-Benton (19-1-1) at Clyde High School, Tues., 7 p.m.

No. 8 Gahanna Columbus Academy (16-3-2) vs. Cincinnati Country Day (18-0-2) at Xenia Football Field, Tues., 7 p.m.

Division III State Championship: Sat., MAPFRE Stadium, Time TBA

https://www.timesgazette.com/wp-content/uploads/sites/33/2019/11/web1_ohsaa-new-logo.jpeg

The Times-Gazette