District 14 Coaches Association Boys All-District


Fairfield Lions’ Bryson Simmons (33) shown going up for a layup against a Wellston defender earlier in the season.

Fairfield Lions’ Bryson Simmons (33) shown going up for a layup against a Wellston defender earlier in the season.


Tate Erkenbrecher | The Times-Gazette

District 14 Coaches Association 2019-20 Boys All-District

Division I/II

First Team
Brandon Noel, Chillicothe
Tre Beard, Chillicothe
Jayvon Maughmer, Chillicothe
Isaac Ward, Logan Elm
Bryson Badgley, McClain
Isaac Little, Unioto
Trey Robertson, Waverly

Second Team
Riley Gibson, Circleville
Josh Lambert, Unioto
Tanner Smallwood, Waverly
Evan Justice, Circleville
Ryan Scott, Hillsboro
Gabe Chaffin, Logan Elm
Will Futhey, Waverly

Third Team
Vincent Roper, Chillicothe
Brandon Parr, Circleville
Caleb Crawford, Hillsboro
Jason Sailor, Logan Elm
Lyle White, McClain

Kyler Conn, Miami Trace

Cameron DeBord, Unioto
Tanner LeMaster, Washington Court House
Zeke Brown, Waverly

Division I/II Co-Player of the Year
Brandon Noel, Chillicothe
Trey Robertson, Waverly
Division I/II Co-Coach of the Year
Eric Huffer, Chillicothe
Matt Hoops, Unioto
Boys Assistant Coach of the Year
Rob Meade, North Adams

Division III

First Team
Cam Evans, Zane Trace
Logan Bennett, Adena
Matthew Fraulini, Portsmouth
J.J. Truitt, Wheelersburg
Nick Nesser, Zane Trace

Second Team
Titus Burns, Eastern Brown
Zane Kingsolver, West Union
Trenton Zimmerman, Minford
Colton Vaughn, Eastern Brown
Chris Chandler, Piketon

Third Team
Maverick Ferneau, Western
Austin McCormick, North Adams
Jay Wyman, Westfall
Jayden Hesler, North Adams
Matthew Miller, Wheelersburg
Colby Swain, Zane Trace

Honorable Mention
Preston Skyes, Adena
Ryan Boone, Eastern Brown
Raymond Conner, Lynchburg-Clay
Elijah Vogelsong-Lewis, Minford
Cade Meade, North Adams
Billy Crabtree, Northwest
Tyree Harris, Piketon
Miles Shipp, Portsmouth
Nick Davis, Portsmouth West
Derek Wheeler, Southeastern
Broc Jordan, Western
Cameron Campbell, West Union
Luke Blackburn, Westfall
Carter McCorkle, Wheelersburg
Triton Davidson, Zane Trace

Division III Player of the Year
Cam Evans, Zane Trace
Division III Coach of the Year
Gary Kellough, Zane Trace

Division IV

First Team
Weston Browning, Peebles
Kyle Sexton, New Boston
Gage Sampson, Green
Hunter Ruckel, Peebles
Bryson Simmons, Fairfield

Second Team
Brayden Bockway, South Webster
Tanner Voiers, New Boston
Seth Beeler, Huntington
Isaiah Scott, Manchester
Kayden Mollette, Valley

Third Team
Cordell Grubb, Paint Valley
Shaden Malone, Clay
Bryce Newland, Paint Valley
James Bentley, Fairfield
Jermaine Powell, Notre Dame
Trae Zimmerman, South Webster

Honorable Mention
Reece Whitley, Clay
Wyatt Wiley, Fairfield
Ethan Huffman, Green
Caleb Smith, Huntington
Declan Huron, Manchester
Malachi Potts, New Boston
Jarren Edgington, Notre Dame
Cruz McFadden, Paint Valley
Alex Camp, Peebles
Austin Smith, East
Gabe Ruth, South Webster
Mason Zaler, Valley
Landon Barnett, Whiteaok
Division IV Player of the Year
Weston Browning, Peebles
Division IV Coach of the Year
Josh Arey, Peebles

Fairfield Lions’ Bryson Simmons (33) shown going up for a layup against a Wellston defender earlier in the season.
https://www.timesgazette.com/wp-content/uploads/sites/33/2020/03/web1_DSC_0896.jpgFairfield Lions’ Bryson Simmons (33) shown going up for a layup against a Wellston defender earlier in the season. Tate Erkenbrecher | The Times-Gazette