Div. I and II Girls All-Ohio Basketball teams


McClain’s Weller receives honorable mention

The Times-Gazette



COLUMBUS, Ohio – The Division I and II girls basketball All-Ohio teams were announced Tuesday by the Ohio Prep Sportswriters Association.

McClain High School senior Bri Weller received honorable mention after averaging 14.2 points per game. She was the only Highland County player named to the list in Division I or II.

The Division III and IV All-Ohio teams were announced Monday. The Ohio Ms. Basketball Award will be announced Wednesday. The boys basketball All-Ohio teams will be announced starting Monday, April 5.

Division I

Player of the Year: KK Bransford, Cincinnati Mount Notre Dame

Coach of the Year: Klarke Ransome, Marysville

First Team

Imarianah Russell, Reynoldsburg, 5-11, jr., 19.5 (points per game); Emma Shumate, Newark, 6-1, sr., 13; KK Bransford, Cincinnati Mount Notre Dame, 5-9, jr., 22; Cotie McMahon, Centerville, 5-11, jr. 21.2; Chance Gray, West Chester Lakota West, 5-9, jr. 26; Aubryanna Hall, Huber Heights Wayne, 6-0, sr., 25.4; Shyanne Sellers, Aurora, 6-2, sr., 23.2; Lanae Riley, Akron Archbishop Hoban, 5-11, jr., 22; Reagan Bass, Strongsville, 6-1, Sr., 14.9; Grace VanSlooten, Toledo Notre Dame Academy, 6-2, Jr., 21.8.

Second Team

Aja Austin, Westerville South, 6-1, sr., 21.9; Jenna Kopyar, Dublin Coffman, 5-10, so., 12.9; Ariyah Douglas, Marion Harding, 5-7, sr., 20; Jordan Hobbs, Springboro, 6-1, sr., 17.2; Laila Phelia, Cincinnati Mount Notre Dame, 5-10, sr., 17.6; Amy Velasco, Centerville, 5-6, sr., 13; Nakyah Terrell, Canton McKinley, 5-7, sr., 17.3; Breezie Williams, Canton GlenOak, 5-5, jr., 12.7; Abby Carter, Eastlake North, 5-11, Sr., 16.9; Hailey Weaver, Solon, 6-0, Sr., 11.9; Kacee Baumhower, Sylvania Northview, 5-9, sr., 18.7; Olivia Sims, Toledo Notre Dame, 5-9, sr., 13.2; Ajia Schreffler, New Philadelphia, 5-10, jr.

Third Team

Lauren Scott, Worthington Kilbourne, 5-7, jr., 21.7; Kilyn McGuff, Columbus Watterson, 5-11, sr., 16.8; Kayla White, Lyndhurst Brush, 5-7, Sr., 13.2; Paige Kohler, Olmsted Falls, 5-7, Soph., 12.1; Bella Vaillant, Perrysburg, 6-1, sr., 13.5; Kaylee Brodine, Findlay, 6-0, sr., 16.7; DaShanti Miller, Sandusky, 5-10, sr., 19.4; Chesney Davis, Mansfield Madison, 5-8, sr., 15.9.

Special Mention

Sarah McKee, Medina, 6-1, sr., 11.9; Kendall McCormick, Medina Highland, 5-7, sr., 15.7; Lilee Carlson, Stow-Munroe Falls, 5-9, sr., 18.1; Madison Cluse, Macedonia Nordonia, 5-11, sr., 16.2; Emma Dretke, Massillon Jackson, 6-0, jr., 16.8; Bella Ward, Gahanna, 6-0, jr., 15.9; Mya Perry, Reynoldsburg, 5-11, jr., 15.0; Grace Kingery, North Ridgeville, 5-10, Fr., 16.1; Abby Liber, Avon, 5-11, Jr., 14.0; Audrey Harr, New Philadelphia, jr.; Brooklyn Baptista, Fremont Ross, 5-10, sr., 12.8; Taylor Stacy, Sylvania Northview, 5-8, sr., 12.9; Kylie Griggs, Perrysburg, 5-4, sr., 12.9.

Honorable Mention

Morgan Altenburger, Marietta, 5-9, sr.,16.2; Avery Thompson, Logan, 5-11, Sr., 12.3; Jocelyn Tate, Pickerington Central, 5-11, sr., 8.0; Alexis Amabile, Delaware, 5-10, sr., 19.2; Abby Brown, Big Walnut, 5-6, sr., 17.5; Caitlin Splain, Olentangy Liberty, 5-9, sr., 13.8; Gwen Stare, Newark, 5-9, jr., 11.0; Abby Carter, Miamisburg, 5-10, sr., 12.3; Peyton Nation, Springboro, 5-10, sr., 18.3; Marilyn Popplewell, Mason, 5-10, sr., 14.8; Margo Mattes, Mason, 5-11, so., 16.2; Terah Harness, New Carlisle Tecumseh, 5-10, sr., 18; Kendall Folley, Lebanon, 5-6, sr., 17.7; Marissa Jenike West Clermont 5-9, sr.: 18.2; Riley Montagner, Madison, 5-9, jr., 17.8; Avril Drew, Eastlake North, 5-7, sr., 18.0; Claire Chambers, Rocky River Magnificat, 5-10, sr., 12.0; Mackenzie Schulz, Strongsville, 5-11, so., 14.5; Lauren Galaska, Olmsted Falls, 5-9, sr., 8.8; Madison Fueger, Parma Normandy, 5-10, sr., 12.0; Olivia DiFranco, Grafton Midview, fr., 11.7.; Alyssa Ziehler, Green, 6-0, jr., 14.3; Kamarah Bender, Warren Harding, 5-10, sr., 19.7; Kristin Chmielewski, Stow, 6-0, jr., 12.3; I’Anna Lopp, Kenmore-Garfield, 5-4, sr., 19.5; Karli Anker, Hoban, 5-8, 12.0; Abby Stephens, Hoban, 5-10, sr. 10.0; Journey Hildebrand, Brunswick, 5-10, fr., 15.4; Jordyn Wickes, Brunswick, 5-7, sr., 14.1; Kyla Foster, McKinley, 5-8, sr., 12.0; Emily Walker, Hoover, 5-6, sr., 10.4; Jordan Weir, GlenOak, 6-5, jr., 10.2; 12.9; Kelsey Ragan, Whitehouse Anthony Wayne, 5-10, sr., 10.5; Janiah Holmes, Fremont Ross, 5-10, so., 12.5; Sinai Douglas, Toledo Start, 5-6, fr., 12.6; Aly Ray, Toledo Notre Dame, 5-7, sr., 10.9; Taylor Stacy, Sylvania Northview, 5-8, sr., 12.9.

Division II

Player of the Year: Taylor Strock, Napoleon

Coach of the Year: Rod Bentley, McArthur Vinton County

First Team

Bailee Smith, Zanesville Maysville, 5-7, sr., 26.3; Taylor Jones, Wintersville Indian Creek, 5-11, sr., 17.5; Kenzie McConnell, Circleville, 6-0, sr., 20.1; Faith Stinson, Thornville Sheridan, 6-1, jr., 19.7; Morgan Bentley, McArthur Vinton County, 5-10, sr., 17; Clarissa Craig, Roger Bacon, 6-3, sr., 17; Jackie Grisdale, Poland, 5-9, sr., 20; Brooke Rebman, Lorain Clearview, 5-11, sr., 25.0; Taylor Thierry, Shaker Heights Laurel, 5-11, sr., 14.7; Taylor Strock, Napoleon, 5-9, sr., 17; Cory Santoro, Bellevue, 5-5, sr., 28.

Second Team

Lexi Howe, Dresden Tri-Valley, 5-11, so., 15.4; Cameron Zinn, McArthur Vinton County, 5-11, jr., 12; Ella Wigal, Granville, 5-11 so., 13.7; Kami Kortokrax, Hartley, 5-10, sr., 17; Abigail Dickson, Germantown Valley View, 5-3, sr., 10; Emily Adams, Fenwick, 6-0, sr., 14.6; Sarah Ochs, Dayton Carroll, 5-5, jr., 14.2; Ashleigh Mader, Tipp City Tippecanoe, 5-8, sr., 13.4.; Gia Casalinova, Cuyahoga Falls CVCA, 5-8, so., 17.9; Catara DeJarnette, Chagrin Falls Kenston, 5-7, jr., 19.8.

Third Team

Katie Sprang, Millersburg West Holmes, 5-9, sr., 15.5; Abbie Smith, Vincent Warren, 6-0, jr., 16.6; Emily Bratton, Bloom-Carroll, 5-7, fr., 17.1; Jewel Watkins, Whitehall-Yearling, 5-10, sr., 20.8; Quantaijah Huffman Trotwood-Madison, 5-8, sr., 22.5; Kylee Sheppard, Roger Bacon, 5-10, sr., 13.8; Bailey Shutsa, Norton, 5-6, jr., 14.8; Mari Bickley, Shaker Height Laurel, 5-10, so., 14.0; Madyson Hacking, Perry, 5-7, sr., 16.7; Ruby Bolon, Lima Bath, 5-11, sr., 10.6; Logen Love, Toledo Rogers, 6-1, sr., 20.9.

Special Mention

Hannah Jacks, Bidwell River Valley, 5-9, Sr., 19.1; Bailey Beckstedt, Thornville Sheridan, 5-7, Jr., 13.0; Adison Novosel, Revere, 5-11, sr., 17.9; Kyla Jamison, Salem, 6-0, sr., 11.4; Kaylee Murawski, Norton, 5-10, sr., 13.6; Ashley Kerekes, Copley, 5-10, so., 18.1; Dream Cherry, Akron St. Vincent-St. Mary, 5-4, sr., 16.0; Jordan Marecek, Canal Fulton Northwest, 5-9, sr., 12.5; Chelsea Evanich, Alliance Marlington, 5-10, fr., 12.9; Kylie Kiger, Wintersville Indian Creek, 5-9,, sr., 15.8; Makayla Abram, Steubenville, 5-9, sr., 16.0; Mary Ferrito, Jonathan Alder, 5-9, jr., 16.0; Shelby Flynn, Heath, 5-11, sr., 14.6; Cate Schieber, Granville, 5-9, jr., 11.0; Lydia Gattozzi, Cleveland Heights Beaumont, 5-10, sr., 18.1; Alexa Hocever, Chesterland West Geauga, 6-0, so., 11.7; Olivia Baker, Shelby, 5-8, jr., 14.0; Caely Ressler, Napoleon, 6-0, sr., 12.1; Shallyn Miley, Bryan, 6-0, sr., 10.6; Claire Henson, Germantown Valley View, 5-10, jr., 12.6; Ella Riggs, Cincinnati Indian Hill, 5-9, jr., 21.2.

Honorable Mention

Mikayla Reed, East Liverpool, 5-8, sr., 15.9; Jersey Draughn, Zanesville, 5-6, fr., 13.8; Riley Tracy, Dresden Tri-Valley, 5-11, sr., 10.8; Angela Kumler, New Concord John Glenn, 6-3, jr., 10.2; Coletta Miller, Minerva, 5-8, sr. 11.5; Bailey Eddleman, Uhrichsville Claymont, 5-4, so., 13.0; Morgan Kiser, Dover, 5-8, jr., 11.7.; Maddy Petro, Gallipolis Gallia Academy, 6-0, sr., 14.2; Mallory Hawley, Pomeroy Meigs, 5-10, Jr., 19.0; Jaylah Captain, Circleville, 5-8, sr., 10.0; Hannah Rauch, Lancaster Fairfield Union, 5-5, jr., 10.0; Magarah Bloom, Wash. C.H. Miami Trace 5-7, sr., 7.9; T.J. Carpenter, Jackson, 5-9, fr., 11.0; Myriah Davis, McArthur Vinton County, 5-5, sr., 13.0; Bri Weller, Greenfield McClain, 5-7, sr., 14.2; Zoiee Smith, Waverly, 5-7, sr., 13.0; Paige Carter, Waverly, 5-8, sr., 11.5; Jamisyn Stinson, Thornville Sheridan, 5-9, fr., 13.2; La’Briar Franklin-Paige, Beechcroft, 5-5, sr., 21.1; Ellie Brandewie, Hartley, 6-3, so., 12.0; Lainie Hilaman, Granville, 5-7, sr., 8.3; Hannah Logan, Caledonia River Valley, 5-10, jr., 14.0; Alexa Thomas, Licking Valley, 5-5, sr., 12.7; Elli Trimble, London, 5-8, sr., 11.5; Maddy Young, Bexley, 5-7, sr., 13.2; Rachel Wildermuth, Tipp City Tippecanoe, 5-10, sr., 8.5; Jordan Pettigrew Dayton Ponitz Career Technology Center, 5-5, jr., 23.6; Ava Lickliter, Dayton Carroll, 5-6, sr., 8.3; Bry Woodard Cincinnati Summit Country Day, 5-11, sr.; 14.7.; Deborah Davenport, Cincinnati Woodward, 6-2, sr.; 17.7; Elle Infalvi, Perry, 5-5, Sr., 14.0; Makayla White, Gates Mills Hawken, 5-9, jr., 14.0; Madison Sutton, Oberlin Firelands, 5-10, sr., 14.0; Ava Patti, Rocky River, fr., 5-10, 11.5; Haley Thierry, Shaker Heights Laurel, 5-8, sr., 8.3; Lauryn Stover, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, jr., 11.5; Becky Styers, Parma Heights Holy Name, 5-7, sr., 15.2; Amiyah Stallings, Buchtel, 5-5, sr., 16.0; Allison Lacher, Marlington, 6-0, sr., 9.9; Jillian Pidgeon, West Branch, 5-6, sr., 8.4; Katie Hough, Young. Mooney, 5-7, sr., 14.3; Rachel Neer, Southeast, 5-8, sr., 13.0; Annie Watson, Akron SV-SM, 6-0, jr., 13.0; Nina Shaffer, CVCA, 5-6, so. 11.8; Lily Bottomley, Northwest, 6-2, so., 13.5; Sidney Hohman, Clyde, 5-7, sr., 14.7; Sophie Niese, Shelby, 5-6, jr., 11.9; Kaitlyn Moeller, Toledo Central Catholic, 5-10, sr., 10.5; Kendall Dieringer, St. Marys Memorial, 5-5, jr., 12.7; Marianna Plas, Vermilion, 5-6, jr., 18.9; Chandler Clark, Lima Bath, 5-5, sr. 10.3; Avery Coleman, Lexington, 6-1, sr., 14.5.

https://www.timesgazette.com/wp-content/uploads/sites/33/2021/03/web1_High-school-basketball-1.jpg
McClain’s Weller receives honorable mention

The Times-Gazette