Football state semifinal bracket pairings


Regional finals are this Friday and Saturday

Submitted story



The Ohio High School Athletic Association has released the football state semifinal bracket pairings for Nov. 26-27. The first four rounds of the playoffs follow the regional brackets, while the OHSAA then determines the state semifinal brackets, mainly based on geography.

The state semifinal bracket pairings are set for four of the seven divisions. The state semifinal bracket pairings for the other three divisions are dependent on which teams advance.

Divisions I, II, III and IV play on Friday nights, while Divisions V, VI and VII play on Saturday nights. All playoff games kick off at 7 p.m.

Regional finalists are listed with regional seed and current overall record. The home team listed first.

Division I State Semifinals – both games Friday, Nov. 26

Region 3 vs. Region 1

Region 2 vs. Region 4

Region 1 – 1 Lakewood St. Edward (11-1) vs. 2 Medina (13-0) at Parma Byers Field

Region 2 – 1 Marysville (12-0) vs. 2 Springfield (11-1) at Hilliard Darby Stadium

Region 3 – 1 Upper Arlington (13-0) vs. 2 Pickerington Central (12-1) at Westerville Central Warhawk Field

Region 4 – 1 Cincinnati Archbishop Moeller (10-3) vs 3 West Chester Lakota West (11-1) at Mason Atrium Stadium

Division II State Semifinals – both games Friday, Nov. 26

If Avon wins regional final: Region 6 vs. Region 5; Region 8 vs. Region 7

If Toledo Central Catholic wins regional final: Region 5 vs. Region 7; Region 6 vs. Region 8

Region 5 – 3 Akron Archbishop Hoban (9-3) vs. 5 Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (11-2) at Twinsburg Tiger Stadium

Region 6 – 2 Avon (11-2) vs. 4 Toledo Central Catholic (11-2) at Sandusky Strobel Field

Region 7 – 4 Massillon Washington (11-2) vs. 7 Uniontown Green (10-3) at Mansfield Arlin Field

Region 8 – 1 Piqua (12-0) vs. 7 Cincinnati Winton Woods (10-3) at Clayton Northmont Premier Health Stadium

Division III State Semifinals – both games Friday, Nov. 26

Region 9 vs. Region 10

Region 12 vs. Region 11

Region 9 – 1 Chardon (13-0) vs. 2 Dover (12-0) at Ravenna Portage Community Bank Stadium, Harry Gilchrist Field

Region 10 – 2 Millersburg West Holmes (13-0) vs. 8 Parma Heights Holy Name (7-5) at Canal Fulton Northwest Jim Schalmo Field, Dr. Marin Smilek Stadium

Region 11 – 1 Granville (12-0) vs. 6 Mount Orab Western Brown (11-2) at Ashville Teays Valley Viking Stadium

Region 12 – 1 Hamilton Badin (12-0) vs. 3 Bellbrook (11-2) at Trotwood-Madison Miami Valley Hospital SportsPlex

Division IV State Semifinals – both games Friday, Nov. 26

If Van Wert wins regional final: Region 15 vs. Region 13; Region 16 vs. Region 14

If Port Clinton wins regional final: Region 13 vs. Region 14; Region 15 vs. Region 16

Region 13 – 1 Beloit West Branch (13-0) vs. 3 Youngstown Ursuline (9-3) at Canfield South Range Rominger Athletic Complex

Region 14 – 4 Port Clinton (12-1) vs. 3 Van Wert (12-1) at Findlay Donnell Stadium

Region 15 – 1 Carroll Bloom-Carroll (13-0) vs. 2 St. Clairsville (12-1) at Zanesville Sulsberger Stadium

Region 16 – 3 Cincinnati Archbishop McNicholas (11-1) vs. 4 Clarksville Clinton-Massie (11-1) at Princeton Jake Sweeney Automotive Stadium

Division V State Semifinals – both games Saturday, Nov. 27

Region 18 vs. Region 17

Region 19 vs. Region 20

Region 17 – 1 Kirtland (12-0) vs. 2 Canfield South Range (13-0) at Niles McKinley Bo Rein Stadium

Region 18 – 2 Elyria Catholic (11-2) vs. 5 Ottawa-Glandorf (10-3) at Clyde Joe and Sharon Wilson Field

Region 19 – 2 Canal Winchester Harvest Prep (9-2) vs. 5 Wheelersburg (10-3) at Waverly Raidiger Field

Region 20 – 3 Camden Preble Shawnee (13-0) vs. 5 Versailles (12-1) at Trotwood-Madison Miami Valley Hospital SportsPlex

Division VI State Semifinals – both games Saturday, Nov. 27

If Fort Frye wins regional final: Region 21 vs. Region 23; Region 22 vs. Region 24

If West Jefferson wins regional final: Region 22 vs. Region 21; Region 24 vs. Region 23

Region 21 – 3 New Middletown Springfield (12-1) vs. 4 Mogadore (10-3) at Salem Sebo Stadium

Region 22 – 3 Carey (12-1) vs. 5 Liberty Center (11-2) at Bowling Green High School Bobcat Stadium

Region 23 – 1 Beverly Fort Frye (10-1) vs. 3 West Jefferson (12-1) at Logan Chieftain Stadium

Region 24 – 2 Harrod Allen East (10-3) vs. 4 Coldwater (11-2) at Sidney Memorial Stadium

Division VII State Semifinals – both games Saturday, Nov. 27

Region 27 vs. Region 25

Region 28 vs. Region 26

Region 25 – 3 Warren John F Kennedy (9-2) vs. 4 Dalton (11-2) at Marlington Stadium

Region 26 – 1 Bascom Hopewell-Loudon (12-1) vs. 3 Lima Central Catholic (11-2) at Findlay Donnell Stadium

Region 27 – 1 Newark Catholic (12-1) vs. 3 Shadyside (11-1) at New Philadelphia Woody Hayes Quaker Stadium

Region 28 – 1 Maria Stein Marion Local (13-0) vs. 6 St. Henry (10-3) at Wapakoneta Mercy Health Ford Field

Submitted by Tim Stried, director of media relations, Ohio High School Athletic Association.

https://www.timesgazette.com/wp-content/uploads/sites/33/2021/11/web1_ohsaa-new-logo-2.jpg
Regional finals are this Friday and Saturday

Submitted story