Four named to Div. IV All-Ohio Football Team


Hillsboro’s Stout and Grffith; McClain’s Wright and Eubanks

The Times-Gazette



Four Highland Count football seniors, two from Hillsboro and two from McClain, have been named honorable mention on the 2021 Division IV All-Ohio Football Teams announced Tuesday by the Ohio Prep Sportswriters Association.

From Hillsboro, senior quarterback Chris Stout and senior wide receiver/tight end Canaan Griffith were named to the list.

From McClain, senior quarterback Braden Wright and senior linebacker Landen Eubanks were named to the list.

The full teams are listed below:

2021 Division IV

All-Ohio Football Teams

Offensive Player of the Year: C.J. Hester, Wyoming

Defensive Player of the Year: Luke Ferrell, Bloom-Carroll

Coach of the Year: Eric Valentine, Columbus Linden-McKinley

First Team Offense

QB: KJ Benedict, Bloom-Carroll, 5-8, 165, sr.; Wade Futhey, Waverly, 5-11, 185, sr.; Josh Hupp, Byesville Meadowbrook, 6-0, 185, sr.; Marshall Shepherd, Shelby, 6-2, 175, sr.; Dru DeShields, Beloit West Branch, 6-4, 180, jr.;

RB: Dane Nauman, Marengo Highland, 5-11, 215, soph.; Chase Oehlstrom, Carrollton, 5-9, 160, jr.; Collin Nemitz, Sandusky Perkins, 5-10, 185, sr.; DeMarcus McElroy, Youngstown Ursuline, 5-11, 175, sr.; Gideon Lampron, LaGrange Keystone, 6-0, 215, sr.; CJ Hester, Cincinnati Wyoming, 5-11, 185, jr.; Carson Van Hoose, Clarksville Clinton-Massie, 5-9, 165, sr.

WR/TE: Colt Emerson, New Concord John Glenn, 6-1, 175, jr.; Colin Oberdick, St. Clairsville, 6-0, 165, sr.; Josh Hurst, Port Clinton, 6-2, 170, sr.; Nick Wilson, Beloit West Branch, 6-1, 162, sr.; Josh Martin, Eaton, 5-11, 140, sr.; JT Ferguson, Germantown Valley View, 6-2, 182, sr.

OL: Isaac Clary, Gallipolis Gallia Academy, 6-8, 310, jr.; Avery Henry, St. Clairsville, 6-7, 300, sr.; Mason Ludwig, East Liverpool, 6-6, 280, jr.; Cullen Dunn, Van Wert, 5-11, 225, Sr.; Alistair Larson, Peninsula Woodridge, 6-5, 290, sr.; Greg Rockwell, Beloit West Branch, 6-1, 255, sr.; Nick Dalessandro, Chagrin Falls, 6-5, 275, sr.; Owen Trick, Clarksville Clinton-Massie, 6-2, 245, jr.

K: Mason Grudich, West Milton Milton-Union, 5-8, 165, jr.

First Team Defense

DL: Luke Ferrell, Bloom-Carroll, 6-3, 225, sr.; Gavin Postelwaite, Heath, 6-2, 300, sr.; Remington Norman, Clyde, 6-2, 240, sr.; Ty’Req Donlow, Youngstown Ursuline, 6-1, 218, soph.; Troy Peterson, Ashtabula Edgewood, sr.; Harry Hilvert, Cleves Taylor, 6-2, 250, sr.; Jake Brown, West Milton Milton-Union, 5-10 230, jr.

LB: J.T. Barnett, Waverly, 6-0, 195, sr.; Brady McManaway, Byesville Meadowbrook, 5-11, 165, sr.; Dillon Overmyer, Clyde, 6-2, 240, sr.; Steven Marra, Beloit West Branch, 6-2, 220, sr.; Ty Howard, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-11, 195, sr.; Jeremy Henry, Dayton Northridge, 6-2, 200, jr.; Colton Trampler, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 215, sr.

DB: Tyrese Taylor, Columbus East, 6-0, 165, sr.; Tyler Webb, Port Clinton, 5-9, 165, sr.; Kenny Grobolsek, Sheffield Brookside, 6-0, 190, sr.; Malik Davis, Cleveland Glenville, 5-9, 150, jr.; Blake Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 6-1, 180, jr.; Kody Zantene, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 190, sr.

P: Adam Polacko, Oakwood, 6-3, 220, sr.

Second Team Offense

QB: Christopher Towns, Columbus Linden-McKinley, 5-7, 134, jr.; Drew Sefsick, St. Clairsville, 5-11, 170, sr.; Aiden Pratt, Van Wert, 6-4, 195, jr.; Cam Gillum, Port Clinton, 5-9, 185, jr.; Brady Shannon, Youngstown Ursuline, 6-3, 210, sr.; Jackson Johnson, Salem, 6-0, 176, sr.; Poochie Snyder, Canton South, 6-0, 165, soph.

RB: Jacob Jordan, St. Clairsville, 5-7, 170, sr.; Hunter Campbell, Navarre Fairless, 6-2, 185, Sr.; Kyle Snider, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-11, 220, jr.; Eddie Lewis Jr., Rocky River Lutheran West, 5-10, 180, sr.; Kavonte Turpin, Dayton Northridge, 5-9, 165, sr.

WR/TE: Chrishawn Adams, Columbus Marion-Franklin, 6-4, 210, sr.; Penn Morrison, Waverly, 6-4, 195, sr.; Dean Boyd, Youngstown Ursuline, 6-4, 202, sr.; Blaize Exline, Salem, 5-11, 160, sr.; Ryne Shackelford, LaGrange Keystone, 6-0, 195, jr.; Gauge Dunn, Bethel Bethel-Tate, 5-11, 145, sr.

OL: Reece Shriner, Heath, 5-10, 200, soph.; Turner Harmon, Marengo Highland, 6-0, 220, sr.; Hayden Bricker, Bellevue, 6-2, 270, sr.; Walker Britt, Clyde, 6-2, 260, sr.; Brian Frasco, Youngstown Ursuline, 6-3, 268, jr.; Isaac Lucas, Youngstown Ursuline, 6-4, 258, jr.; Tavareon Sanders, Cleveland Glenville, 6-4, 320, sr.; Bobby Diana, Cincinnati McNicholas High School, 6-1, 232, sr.

K: Lucas Otto, St. Clairsville, 6-0, 155, sr.

Second Team Defense

DL: Gauge Samson, Zanesville Maysville, 6-3, 290, sr.; Gavin Linkous, Rossford, 6-2, 240, Sr.; Mitchell Coffee, Beloit West Br

anch, 6-2, 235, jr.; Jadynn Anderson, Perry, 6-2, 210, sr.; Joel Allen, Wyoming, 6-1, 265, jr.; Breyden Boston, Eaton, 6-4, 205, sr.

LB: Connor Corbett, Heath, 5-6, 155, fr.; Caden Kenworthy, Cambridge, 5-10, 180, sr.; Tanner Rubinstein, Napoleon, 6-3, 192, sr.; Jason Greenfield, Canal Fulton Northwest, 6-0, 205, sr.; Karson Nail, Sheffield Brookside, 6-0, 184, sr.; Christian Pataky, LaGrange Keystone, 6-3, 215, sr.; Zack Vanscoy, St. Paris Graham, 5-11, 200, sr.

DB: Beau Wisecarver, Bloom-Carroll, 6-1, 195, sr.; Jakylan Irving, Youngstown Ursuline, 6-1, 164, sr.; Andre Hill, Shelby, 6-0, 175, sr.; Bryce West, Cleveland Glenville, 6-0, 190, soph.; Jake Kavcic, Gates Mills Gilmour, 5-8, 145, soph.; Ashton Wolfe, Bethel Bethel-Tate, 5-9, 160, sr.

P: Andrew Kirkpatrick, Chagrin Falls, 6-4, 240, sr.

Third Team Offense

QB: Austin Colletti, Carrollton, 6-0, 170, sr.; Konner Rodick, LaGrange Keystone, 6-2, 185, jr.; Kyle Ransom, Oberlin Firelands, 6-1, 180, sr.; Brock Ebright, Eaton, 5-10, 173, jr.; Pierce Taylor, Cincinnati McNicholas, 5-9, 160, sr.

RB: Donny Hardy, Chagrin Falls, 6-0, 190, jr.; Mikey Molloy, Bethel Bethel-Tate, 5-9, 195, sr.; Ar’Moni McCrae, Heath, 6-0, 200, sr.; Nate Jackson, Van Wert, 5-10, 180, sr.

WR/TE: Blaine Bowman, Shelby, 5-11, 170, sr.; Caleb Lott, Canton South, 6-2, 170, sr.; Brody Pumneo, Navarre Fairless, 6-0, 160, jr.; Damarion Witten, Cleveland Glenville, 6-3, 200, soph.; Robbie Guttman, Cincinnati Indian Hill, 6-2, 195, sr.; Keon Wright, Oakwood, 5-11, 170, sr.

OL: Hayden Loy, Byesville Meadowbrook, 5-9, 220, sr.; Kaden Riddle, Clear Fork, 6-4, 250, jr.; Camden Armstrong, Shelby, 5-11, 290, sr.; Freddie Johnson, Cleveland Glenville, 6-5, 320, soph.; Bobby Malinowski, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 6-2, 293, sr.; Jacob Marjak, Perry; Noah Hill, Springfield Kenton Ridge, 6- 5, 295, sr., Ethan Lane, West Milton Milton-Union, 6-4, 250, jr.

K: Ben Tolson, Beloit West Branch, 5-7, 145, sr.

Third Team Defense

DL: Chandler Stevens, Marengo Highland, 5-10, 190, jr.; Thomas Egli, Beloit West Branch, 6-6, 205, Jr.; Sir’Sean Ingram, Cleveland Glenville, 6-4, 210, sr.; Max Moore, Chagrin Falls, 6-3, 210, sr.; Joseph David, Cincinnati Indian Hill, 5-10, 210, sr.; Cooper Strader, St. Paris Graham, 6-1, 225, sr.

LB: Drew Lincicome, Duncan Falls Philo, 5-11, 175, jr.; Justin Smythe, Bellevue, 6-0, 165, sr.; Coltin Colucci, Navarre Fairless, 6-1, 200, sr.; Chris Berthold, Oberlin Firelands, 5-11, 185, sr.; Rocco Hice, Gates Mills Gilmour, 5-9, 175, jr.; Matthew Cotterman, Germantown Valley View, 6-4, 220, sr.; Norman Bubba Darnell Jr., Bethel Bethel-Tate, 5-9, 185, sr.; Jared Hancock, Cincinnati Wyoming, 5-10, 205, sr.; Nathan Walker, New Concord John Glenn, 6-2, 175, jr.

DB: Alijah Stevens, Licking Valley, 5-10, 145, sr.; Hunter Eubanks, Byesville Meadowbrook, 5-10, 160, sr.; Isaiah Helphinstine, Cincinnati McNicholas, 5-9 162, sr.; Sam Prangley, Cincinnati Wyoming, 6-2, 200, sr.; Christian Reyna, Eaton, 6-2, 171, sr.

P: Jonathan Spiess, Bexley, 5-9, 172, jr.; Landon Campbell, Galion, 6-1, 195, sr.

Honorable Mention

QB: Zack Miller, Wooster Triway, 5-7, 160, jr.; Braden Wright, Greenfield McClain, 6-4, 178, sr.; Chris Stout, Hillsboro, 6-2, 173, sr.; Hayden Collins, Fairfield Union, 5-11, 160, jr.; Austin Cline, Lisbon Beaver, 6-3, 185, soph.; Owen Smith, Duncan Falls Philo, 5-11, 175, sr.; Jalen Minter, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-9, 160, sr.

RB: Ishmael Spann-Powers, Columbus East, 5-6, 140, sr.; Jason Williams, Vincent Warren, 5-8, 170, soph.; Zayne Karr, Vinton County, 5-10, 180, sr.; Gabe Rashcke, Vinton County, 5-11, 185, soph.; Blayton Reid, Circleville Logan Elm, 5-10, 185, jr.; Mike Daniels, Clyde, 5-9, 165, sr.; Korbin Shepherd, Bryan, 5-7, 174, sr.; Hayden McCrate, Belmont Union Local, 5-10, 215, jr.; Devin Toothman, East Liverpool, 5-9, 165, sr.; Hayden Jarrett, Zanesville Maysville, 6-1, 185, jr.; Gavin Henry, Gnadenhutten Indian Valley, 5-10, 175, jr.; Dominic Johnson, Gates Mills Hawken, 5-5, 155, jr., Da’Shaun Whatley, Cleveland Glenville, 5-9, 175, sr.; Aidan Lefelhoc, Perry, 5-10, 186, sr.; Carter Frank, Clarksville Clinton-Massie, 6-0, 195, sr.

WR/TE: Kamari Mitchell, Peninsula Woodridge, 6-1, 180, sr.; Ben BoBo, Cincinnati McNicholas, 5-7, 160, jr.; Branyon Dodds, Bloom-Carroll, 6-1, 170, sr.; Reece Huber, Heath, 6-3, 170, sr.; LB Towns, Linden, 5-8, 145, sr.; Will Futhey, Waverly, 6-5, 205, sr.; Kenyon Franklin, Gallipolis Gallia Academy, 6-1, 180, soph.; Dennis Pettey, Vincent Warren, 6-2, 210, sr.; Maddox Fox, Chillicothe Unioto, 6-4, 200, jr.; Tanner Lemaster, Washington Court House, 6-5, 230, jr.; Canaan Griffith, Hillsboro, 5-10, 155, sr.; Jayden Rowe, Sandusky Perkins, 6-4, 195, jr.; Brady Wilson, Clyde, 5-9,165, sr; Jonas Tester, Wauseon, 6-2, 165, sr.; Connor Pratt, Van Wert, 6-3, 180, sr.; Maddix Crutchfield, Van Wert, 6-1, 210, jr.; Damen Launder, Byesville Meadowbrook, 5-11, 160, sr.; Jaxson Radcliffe, Duncan Falls Philo, 6-0, 155, sr.; Slater Sampsel, Warsaw River View, 6-3, 180, jr.; Alonte Pryor, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-7, 158, sr.; Delon Bush, East Cleveland Shaw, 6-2, 175, jr.;

OL: AJ Howard, Cincinnati Wyoming, 6-0, 265, jr.; Tom Fox, Navarre Fairless, 6-1, 240, jr.; Alex Prexta, Canal Fulton Northwest, 6-2, 280, sr.; Caleb Adams, Beloit West Branch, 6-2, 298, sr.; Carson Stockman, Salem, 6-3, 272, sr.; Stephen Solic, Poland, 6-1, 275, sr.; Michael Gordon, Poland, 6-0, 195, sr.; Garrett McClung, Cincinnati Indian Hill, 6-2, 245, sr.; Nathaniel Romano, Licking Valley, 5-11, 265, sr.; Reece Shriner, Heath, 5-10, 200, soph.; Kevin Tyler, Bloom-Carroll, 6-0, 240, sr.; Brock Adams, Waverly, 6-2, 305, Jr.; Ethan Ranzenberger, Port Clinton, 6-3, 310, jr.; Angelo Rocco, Cambridge, 6-1, 225, jr.; Samuel Zurcher, Gnadenhutten Indian Valley, 6-2, 230, jr.; Tuff Zemba, New Concord John Glenn, 6-2, 230, sr.; Carson Causby, Belmont Union Local, 5-10, 210, jr.; Lane Schulz, Clarksville Clinton-Massie, 6-1, 240, sr.

K: Caleb Hunter, Marengo Highland, 5-11, 150, jr.; Abram Fortune, Huron, 5-10, 155, sr.; Daniel Miller, Gnadenhutten Indian Valley, 5-11, 200, jr.

DL: Charley Hale, Clarksville Clinton-Massie, 6-4, 210, sr.; Dillon Smith, Poland, 5-11, 205, sr.; Nassim Lloyd, Girard, 6-2, 255, sr.; Whyatt Ward, Chillicothe Unioto, 5-10, 230, sr.; Rishaun Burns, Washington Court House, 6-2, 235, sr.; Evan Straub, Bellevue, 6-2, 230, sr.; Caleb Baker, Shelby, 6-1, 230, sr.; Gabe Rang, Milan Edison, 6-1, 293, sr.; Matthew Shaw, Wauseon, 6-4, 265, sr.; Mason McCort, St. Clairsville, 5-9, 185, sr.; Ben Zinda, Carrollton, 5-10, 205, jr.; Kale Kochman, Gnadenhutten Indian Valley, 5-9, 195, jr.

LB: Christian Colosimo, Poland, 6-1, 215, sr.; Jake Dohy, Girard, 6-0, 210, jr.; Clay Dozer, Bloom-Carroll, 6-0, 190, sr.; Riley Gould, Heath, 5-9, 165, sr.; Eli Grandstaff, Marengo Highland, 5-9, 180, sr.; Noah Lyons, Bexley, 5-10, 192, sr.; Chase Plantz, Bloom-Carroll, 5-11, 195, jr.; Cole Hines, Gallipolis Gallia Academy, 5-7, 165, soph.; J.T. Rice, Vincent Warren, 5-6, 165, sr.; Blake Brown, Vinton County, 6-0, 200, sr.; Landen Eubanks, Greenfield McClain, 5-10, 165, sr.; David Ray, Shelby, 5-11, 175, jr; Chance Mullins, Ontario, 5-9, 180, sr.; Domanick Speelman, Carrollton, 5-9, 160, sr.; Brennan Stout, St. Clairsville, 5-9, 165, soph.; Kolton Thomas, Gnadenhutten Indian Valley, 6-0, 170, soph.

DB: Luke Yoder, Navarre Fairless, 5-11, 170, jr.; Connor Strain, Girard, 5-10, 180, jr.; Brandon Totten, Bloom-Carroll, 5-10, 175, sr.; Mark Stulley, Waverly, 5-9, 155, sr.; Brady Woltz, Vinton County, 5-11, 180, soph.; Kade Dennison, Fairfield Union, 5-11, 155, sr.; Preston Ray, Bellevue, 5-11, 153, sr.; Jude Armstrong, Wauseon, 6-0, 178, jr.; Erik Murray, Minerva, 5-10, 185, sr.; Dorian Jackson, Lisbon Beaver, 5-11, 140, sr.; Isaac Robinson, Wintersville Indian Creek, 5-11, 160, jr.

P: Christian Everly, Peninsula Woodridge, 6-2, 210, sr.; Aiden Reis, Byesville Meadowbrook, 6-1, 190, sr.

Information for this story was submitted by Tim Stried, director of media relations, Ohio High School Athletic Association.

https://www.timesgazette.com/wp-content/uploads/sites/33/2021/12/web1_Hillsboro-new-Indian-logo-1.jpg

https://www.timesgazette.com/wp-content/uploads/sites/33/2021/12/web1_McClain-2021-logo-1.jpg
Hillsboro’s Stout and Grffith; McClain’s Wright and Eubanks

The Times-Gazette