Highland County Fair results


Submitted story



Following are results from the 2016 Highland County Fair:

Department 11

FINE ARTS

Class 1 – Best Awards

Lot 1 – Best Use of Color – First, Barbara Hodge, Highland.

Lot 2 – Best Drawing – First, Evelyn Roehm, Hillsboro.

Class A1 – Oils and Acrylics

Lot 102 – Animal – First, Kathy Emond, Dayton.

Lot 103 – Still Life – First, Darryl Frost, Lynchburg; third, Mary Cyrus, Highland.

Lot 104 – Landscape – First, Kathy Emond, Dayton; second, Melissa Bourne, Hillsboro.

Lot 105 – Seascape – First, Melissa Bourne, Hillsboro; second, Darryl Frost, Lynchburg.

Class A2 – Watercolor and Acrylics

Lot 201 – Portrait or Animal – First, Mary Reed, New Vienna; second, Mary Reed, New Vienna; third, Mary Cyrus, Highland.

Lot 203 – Landscape – First, Mary Reed, New Vienna; second, Mary Reed, New Vienna.

Class A3 – Pastels and Charcoals

Lot 301 – Portrait – First, Melissa Bourne, Hillsboro; second, Mary Cyrus, Highland.

Lot 303 – Still Life – First, Melissa Bourne, Hillsboro.

Lot 304 – Landscape – First, Kathy Emond, Dayton; second, Mary Cyrus, Highland.

Class A4 – Colored Pencils

Lot 401 – Any Subject – First, Sue Young, Hillsboro; third, Mary Cyrus, Highland.

Class A5 – Pen and Ink

Lot 501 – Any Subject – First, Melissa Bourne, Hillsboro; third, Mary Cyrus, Highland.

Class A6 – Pencil

Lot 602 – Animal – First, Kathy Emond, Dayton.

Lot 604 – Landscape or Seascape – First, Mary Cyrus, Highland.

Class A7 – Other

Lot 701 – Any Media/Subject – First, Jack Miller, Hillsboro; second, Mary Cyrus, Highland.

Class P08 – Oils and Acyrlics

Lot 803 – Landscape or Seascape – First, Mary Jo Copeland, Hillsboro; second, Barbara Hodge, Highland; third, Barbara Hodge, Highland.

Class P09 – Watercolor and Acrylics

Lot 902 – Still Life – First, Kimberlee Giordano, Mount Orab; second, Kimberlee Giordano, Mount Orab; third, Barbara Hodge, Highland.

Lot 903 – Landscape or Seascape – First, Kimberlee Giordano, Mount Orab.

Class P12 – Pencils and Colored Pencils

Lot 1201 – Any Subject – First, Kimberlee Giordano, Mount Orab; second, Kimberlee Giordano, Mount Orab; third, Mary Jo Copeland, Hillsboro.

Class P13 – Other

Lot 1301 – Any Media/Subject – First, Barbara Hodge, Highland; second, Barbara Hodge, Highland.

Class S14 – Oils and Acrylics

Lot 1401 – Any Subject – First, Morgan Evans, Hillsboro.

Class S17 – Colored Pencils

Lot 1701 – Portrait or Animal – First, Noel Brooks, Greenfield; second, Morgan Evans, Hillsboro; third, Noel Brooks, Greenfield.

Lot 1703 – Landscape or Seascape – First, Ty Alexander, Hillsboro.

Class S18 – Pen/Ink/Calligraphy/Lettering

Lot 1801 – First, Mackenzie Smith, Hillsboro; second, Noel Brooks, Greenfield; third, Noel Brooks, Greenfield.

Class S19 – Pencil

Lot 1901 – Portrait or Animal – First, Morgan Evans, Hillsboro; second, Morgan Evans, Hillsboro; third, Noel Brooks, Greenfield.

Lot 1902 – Still Life – First, Mackenzie Smith, Hillsboro; second, Noel Brooks, Greenfield.

Class S24 – Cartooning/Caricature

Lot 2401 – Any Subject – First, Morgan Evans, Hillsboro; second, Morgan Evans, Hillsboro; third, Noel Brooks, Greenfield.

Class S27 – Oils and Acrylics

Lot 2701 – Any Subject – First, Jaylie Jo Duncan, Hillsboro; second, Jaylie Jo Duncan, Hillsboro; third, Grace Matthews, Bainbridge.

Class S28 – Watercolor and Acrylics

Lot 2801 – Portrait or Animal – First, Samantha Smith, Hillsboro.

Lot 2802 – Still LIfe – First, Samantha Smith, Hillsboro.

Lot 2803 – Landscape or Seascape – First, Grace Matthews, Bainbridge; second, Samantha Smith, Hillsboro; third, Julie Benkiel, Hillsboro.

Class S29 – Pastels

Lot 2902 – Still Life – First, Jaylie Jo Duncan, Hillsboro.

Lot 2903 – Landscape or Seascape – First, Jaylie Jo Duncan, Hillsboro.

Class S30 – Colored Pencils

Lot 3001 – Portrait – First, Grace Matthews, Bainbridge; second, Grace Matthews, Bainbridge.

Lot 3002 – Animal – First, Jaylie Jo Duncan, Hillsboro.

Lot 3003 – Still Life – First, Jaylie Jo Duncan, Hillsboro.

Class S32 – Pencil

Lot 3202 – Still Life – First, Jaylie Jo Duncan, Hillsboro.

Class S34 – Abstract

Lot 3041 – Any Media/Subject – First, Grace Matthews, Bainbridge; second, Julie Benkiel, Hillsboro.

Class S35 – Other

Lot 3501 – Any Medium – First, Madalyn Ross, Hillsboro; second, Payton Pryor, Greenfield.

Class S38 – Cartooning/Caricature

Lot 3801 – Any Medium – First, Madalyn Ross, Hillsboro; second, Madalyn Ross, Hillsboro.

Class S41 – Oils and Acrylics

Lot 4101 – Any Subject – First, Evelyn Boehm, Hillsboro; second, Cameron Burkard, Hillsboro; third, Cameron Burkard, Hillsboro.

Class S42 – Watercolor

Lot 4201 – Any Subject – First, Ethan Fleming, Hillsboro; second, Anna Fleming, Hillsboro; third, Zane Matthews, Bainbridge.

Class S43 – Pastels and Crayons

Lot 4301 – Pastels – First, Eloise Roehm, Hillsboro; second, Emila Roehm, Hillsboro.

Lot 4302 – Crayons – First, Evelyn Rhoem, Hillsboro; second, Lydia Millard, Hillsboro; third, Andriean Hixson, Hillsboro.

Class S44 – Colored Pencils

Lot 4401 – People – First, Zane Matthews, Bainbridge.

Lot 4402 – Animals – First, Evelyn Rhoem, Hillsboro; second, Emila Roehm, Hillsboro; third, Zane Matthews, Bainbridge.

Lot 4403 – Still Life – First, Miranda Butler, Hillsboro; second, Addy Haukem Sardinia; third, Marley Gobin, Mowrystown.

Lot 4404 – Landscape – First, Zane Matthews, Bainbridge; second, Miley Walker, Hillsboro; third, Lizzie Tinnel, Hillsboro.

Class S45 – Pencil

Lot 4501 – People or Animals – First, Emila Roehm, Hillsboro; second, Evelyn Roehm, Hillsboro; third, Miranda Butler, Hillsboro.

Class S48 – Collage

Lot 4801 – Any Subject – First, Paisley Pryor, Greenfield; second, Jayden Lanning, Greenfield; third, Brittany Young, Sardinia.

Class S51 – Other Including 3 Dimensional Art

Lot 5101 – Any Subject – First, Emila Roehm, Hillsboro; second, Siarra Kipp, Hillsboro; third, Kate Alexander, Hillsboro.

Submitted by Highland County Agricultural Society.

Submitted story