OHSAA regional final football pairings


For The Times-Gazette



The Ohio High School Athletic Association has released the football regional final playoff pairings and neutral sites. Division I, II, III and V will play on Friday, while Division IV, VI and VII will play on Saturday. All games kick off at 7 p.m.

Pairings shown with regional seed and record. Designated home team listed first (higher seed).

Division I

Region 1

1 Lakewood St. Edward (12-1) vs. 3 Mentor (9-3) at Euclid Community Stadium

Region 2

2 Springfield (11-1) vs. 8 Powell Olentangy Liberty (8-5) at London Bowlus Field

Region 3

1 Gahanna-Lincoln (12-1) vs. 3 New Albany (10-3) at Historic Crew Stadium

Region 4

1 Cincinnati Archbishop Moeller (12-1) vs. 3 West Chester Lakota West (13-0) at Princeton Jake Sweeney Automotive Stadium

Division II

Region 5

1 Akron Archbishop Hoban (12-1) vs. 3 Hudson (13-0) at Twinsburg Tiger Stadium

Region 6

1 Avon (12-1) vs. 3 Toledo Central Catholic (12-1) at Perkins Firelands Health Stadium

Region 7

1 Massillon Washington (11-1) vs. 2 Uniontown Lake (12-1) at Parma Byers Field

Region 8

4 Kings Mills Kings (12-1) vs. vs. 10 Cincinnati Anderson (8-5) at Mason Atrium Stadium

Division III

Region 9

1 Chardon (11-1) vs. 2 Canfield (11-1) at Ravenna Portage Community Bank Stadium, Harry Gilchrist Field

Region 10

1 Parma Heights Holy Name (10-2) vs. 10 Parma Padua Franciscan (8-5) at Maple Heights Stadium

Region 11

3 Columbus Bishop Watterson (12-1) vs. 5 Carroll Bloom-Carroll (12-1) at St. Francis DeSales Alumni Stadium

Region 12

1 Hamilton Badin (13-0) vs. 3 Tipp City Tippecanoe (11-1) at Trotwood-Madison Miami Valley Hospital SportsPlex

Division IV

Region 13

1 Beloit West Branch (12-1) vs. 6 Jefferson Area (10-3) at Niles McKinley Bo Rein Stadium

Region 14

1 Cleveland Glenville (12-0) vs. 6 Van Wert (12-1) at Tiffin Columbian Frost-Kalnow Stadium

Region 15

2 Steubenville (11-2) vs. 4 Gnadenhutten Indian Valley (10-3) at St. Clairsville Red Devils Stadium

Region 16

1 Cincinnati Wyoming (13-0) vs. 2 Cincinnati Taft (11-2) at Lakota West Firebird Field

Division V

Region 17

1 Canfield South Range (13-0) vs. 3 Perry (11-2) at Berkshire Great Lakes Cheese Stadium

Region 18

1 Liberty Center (13-0) vs. 2 Bloomdale Elmwood (12-1) at Perrysburg Widdel Field at Steineker Stadium

Region 19

1 Ironton (13-0) vs. 2 Canal Winchester Harvest Preparatory (13-0) at Waverly Raidiger Field

Region 20

1 Germantown Valley View (12-1) vs. 2 West Milton Milton-Union (12-0) at Piqua Alexander Stadium

Division VI

Region 21

1 Kirtland (13-0) vs. 3 Mogadore (11-0) at Nordonia Boliantz Stadium

Region 22

3 Columbia Station Columbia (13-0) vs. 5 Columbus Grove (11-2) at Clyde Robert J. Bishop Jr. Stadium

Region 23

1 Beverly Fort Frye (12-1) vs. 3 Bellaire (9-4) at Zanesville Sulsberger Stadium

Region 24

1 Maria Stein Marion Local (13-0) vs.2 Harrod Allen East (12-1) at Wapakoneta Mercy Health Wapak Ford Field

Division VII

Region 25

1 Warren John F. Kennedy (11-1) vs. 3 Danville (11-2) at New Philadelphia Quaker Stadium

Region 26

2 Antwerp (13-0) vs. 4 Lima Central Catholic (9-4) at Findlay Donnell Stadium

Region 27

1 Newark Catholic (10-1) vs. 2 Hannibal River (12-1) Cambridge McFarland Stadium

Region 28

2 Fort Loramie (11-2) vs. 5 New Bremen (10-3) at Sidney Memorial Stadium

Submitted by Tim Stried, director of media relations, Ohio High School Athletic Association.

https://www.timesgazette.com/wp-content/uploads/sites/33/2022/11/web1_High-school-football-1.jpg

For The Times-Gazette