Hillsboro’s Jamieson, Hilliard player, coach of year

The Times-Gazette



Six Highland County girls and one boy have been named to the 2017 All-Southeast District Golf Team.

In addition to the all-district honors, Hillsboro sophomore Kristin Jamieson was named Southeast District Division I Player of the Year and Hillsboro coach Dave Hilliard was named Southeast District Division I Coach of the Year.

Two other Hillsboro girls, junior Emily Loudin and Hannah Rumpke was named to the all-district Division I first-team.

Named to the girls Division II All-SE District second team was McClain senior Veronica Olaker; while McClain senior Chantrell Landrum and Fairfield sophomore Rachel Schuler were named honorable mention.

McClain sophomore Trevor Newkirk was named honorable mention on the Division II All-SE District boys team.

Following is a complete list of the All-Southeast District teams:

Girls DI All-District Team – 2016

First Team

Kristin Jamieson – Hillsboro – 10 – Player of the Year

Emily Loudin – Hillsboro – 11

Hannah Rumpke – Hillsboro

Lexis Fickel – Logan – 10

Riley Hynns – Logan – 11

David Hilliard – Hillsboro – Coach of the Year

Boys DI All-District Team – 2016

First Team

Kyler Dennis – Warren -12 – Player of the Year

Jared Lemaster – Jackson – 12

Mitchell Creamer – Miami Trace – 12

Drew Zorn – Athens – 11

Nick Ward – Warren – 11

Max Haney – Warren – 12

Second Team

Josh Jankauskas – Warren – 12

Cole Weaver – Jackson – 11

Dorian Poling – Logan – 12

Ricky Farley – Jackson – 12

Austin Bart’s – Warren – 10

Preston Hayes – Athens – 10

Honorable Mention

Justin Vogt – Logan – 10

Tyler Eggleton – Miami Trace – 10

Ethan Mercer – Jackson – 10

Owen Campitelli – Athens – 10

Casey Rafferty – Warren – 11

Nathan Evans – Warren – Coach of the Year

Girls DII All-District Team – 2016

First Team

Abbey Eichmiller – Waterford – 11 – Player of the Year

Kenzi Deitz – Waterford – 11

Alex Gillette Coal Grove – 11

Ashley Offenberger – Waterford -10

Alex Clark – West Union – 10

Megan Jacobson – Warren – 12

Second Team

Veronica Olaker – McClain – 12

Caitlyn Young – North Adams – 12

Savannah McCoy – Peebles – 12

Lindsey Daniel – West Union – 10

Lauren Ragland – Zane Trace – 11

Kylee Tolliver – Eastern Meigs – 11

Honorable Mention

Ashlee Acree – Southern – 12

Taylor Boggs – Alexander – 12

DeAnna Caraway – West Union – 10

Kimberly Eddleman – Gallia Academy – 12

Brianna Hart – Waterford – 11

Chantel Landrum – McClain – 12

Averi Peoples – Vinton County – 10

Kyleigh Phillips – Jackson – 11

Kendra Robie – Meigs – 12

Maddie Roby – Belpre – 10

Rachel Schuler – Fairfield – 10

Brooklyn Young – North Adams – 12

Chris Baker – Waterford – Coach of the Year

Boys DII All-District Team – 2016

First Team

DJ Graham – Piketon -12

Steven Zimmerman – Piketon – 12

Jordan Tieman – Portsmouth West – 12

Casey Moore – Piketon – 12

Jacob Calvin – Unioto – 10

Logan Reed – Rock Hill – 11

Second Team

Connor Heffner – Waverly – 9

Talon Osborne – Waverly – 11

Ty Schobelock – Unioto – 9

Brian Chaney – Zane Trace – 12

Brent Gulling – Fairfield Union – 11

Taae Hamid – Gallia Academy – 11

Honorable Mention

Colton Blakeman – Piketon – 12

Buster Boggs – Portsmouth West – 12

Jeremy Brooks – Zane Trace – 12

Whit Byrd – Alexander – 9

Levi Chapman – Meigs – 11

Cole Cisco – Fairfield Union – 12

Macrae Conrad – Westfall 12

Cord Ebert – Logan Elm – 10

Brayton Felger – Westfall – 12

Grant Gilmore – River Valley – 12

Jason Haywood – Rock Hill – 11

Eric Heffner – Waverly – 11

AJ Jones – Portsmouth – 12

Cole Karr – Unioto – 12

Kyler Mount – Washington – 12

Trevor Newkirk – McClain – 10

Kaden Thomas – Gallia Academy – 11

Noah Waddell – Vinton County – 11

Mitchell Weisgarber – Ironton – 12

Kevin Moore – Piketon – Coach of the Year

Boys DIII All-District Team – 2016

First Team

Derek Lemley – Chesapeake – 12 – Player of the Year

Elijah McCarty – West Union – 11

Broc Jordan – Western – 9

Jordan Welch – Waterford – 12

Craig Horton – West Union – 12

Eli Montgomery – Western – 12

Second Team

Patrick England – North Adams – 12

Ethan Smith – Southeastern – 12

Trevor Deere – Coal Grove – 10

Wes Jenkins – Waterford – 10

Noah Lung – North Adams – 11

Logan Hayslip – Manchester – 10

Honorable Mention

Quentin Alley – Eastern – 12

Justin Black – Chesapeake – 12

Luke Collins – South Webster – 12

Dylan Colvin – Manchester – 10

Tyler Fowler – West Union – 12

Aaron Gillum – Southeastern – 9

Curtis Haner – South Gallia – 11

Hunter Henneberger – Huntington – 11

Jonah Hoback – Southern – 11

Donte Lightle – Western – 11

John Little – Eastern Meigs – 12

Bryant Lung – North Adams – 11

Trey Postage – Adena – 12

Travis Pottmeyer – Waterford – 11

Nathan Riley – Trimble – 11

Bostin Robinson – Peebles – 11

Jerimiah Stitt – Belpre – 10

Carl Schneider – West Union – Coach of the Year

Hillsboro’s Jamieson, Hilliard player, coach of year

The Times-Gazette